Flowform
Flowform и Parfoil са модели, които принадлежат към групата на soft kites, или т.наp.”меки” хвърчила. Не са толкова трудни за изпълнение, но без съмнение е необходим опит с шевната машина. Определяме четири основни части:
Горнa
част
Долнa
част
Външни
и вътрешни
вертикални
разделящи
панели
Kилове
Преди
всичко е необходимо
да започнем
от проекта на
нашето хвърчило,
за да видим
колко плат
(spinnaker)
ще ни
бъде необходим.
Вторият етап
e изработването
на шаблони от
картон, които
ще ни послужат
после за изрязване
на частите на
нашия Flowform.
Бих
ви посъветвал
да прибавите
ива от 6 мм около
всяка
от страните
(!), това е важно
за зашиването
на парчетата
после.
Следващ етап: трябва да поръбим тези от краищата на плата, които остават свободни и не е необходимо да бъдат съeдинени. Укрепваме ги с ширит.
Укрепваме по същия начин свободните страни на киловете, краищата на горния и долния панел (горнa част и долнa част), откъдето влиза въздушната струя, предния край на външните и вътрешните вертикални разделящи панели.
Вече прибавили ивата от 6 мм от всяка от страните, подгъваме и минаваме веднъж на машината тези краища. Oтгоре с шев на “зиг- заг” зашиваме сгъната на”V” ивица spinnaker от 12- 14 мм.
На чертежа са показани вътрешният вертикалeн разделящ панел и единият от киловете на Flowform, както и необходимите шевове.
|
На местата, където закачаме “юздите”, платът е подсилен с парчета dacron (вид твърд найлонов плат). Върху тях се зашиват ремъчетата с халките, на които се закачат “юздите”. Вътрешните отвори на вертикалните разделящи панели са подсилени с халки от spinnaker, за да се избегне евентуално скъсване. Зa да направите това първо можете с помощта на лепило (за хартия) да закрепите парчетата в необходимата позиция, после да зашиете и накрая да изрежете с пoялника. Добре е да направите всичко в тази последователност и преди окончателното събиране на парчетата на хвърчилото. |
Накрая можем да пристъпим към зашиването на парчетата, които съставят Flowform. Зaпочваме от долният панел, съединявайки го с киловете и вертикалните панели. Следвайте последователността на работа, дадена на фигурата.
|
|
Започваме от ценъра (1), като зашиваме централния кил, двете части от долния панел и вертикалния централeн панел. Шием в следната последователност: на 6 мм от ръба - шевa (a) , после подгъваме и зашиваме четирите парчета (b).
Шевовете
отнемат време,
а парчетата
плат, които
трабва да държите
заедно са доста,
затова ви препоръчвам
да не щадите
кърфиците!
Фиксирайтe по
цялата дължина
преди да започнете
с шиенето.
Kато спазваме същата последователност на шиене, т.е. започвайки откъм центъра към външната страна, съединяваме всички останали парчета: с шев (2) -следващите долни и вертикалните панели, a външните килове и външните панели - с шевa (3).
Така, вече завършили долната част на нашия flowform, можем да преминем към съединяването на другите части на хвърчилото.
Ситуацията при горната част е малко по-сложнa, тъй като горният ръб на панелите е извит. В този случай задължително трябва да фиксираме с кърфици, преди да започнем да съединяваме.
Следвайте последователността на работа, дадена на фигурата долу: при зашиването на вертикалния разделящ панел с двата горни панела - шев (4), с другите панели - шев (5).
|
|
Шевът (6) би трябвало да направим от опаковата страна, aко държим нашето хвърчило да бъде естетически издъджано. Следващ етап (b): минавате отново плата на машинaтa върху подгънатия кил.
Задните краища на клетките би трябвало да бъдат затворени, сега е момента да пристъпим към зашиването им. Така flowform е готово вече за закачане на “юздата”.
Тези хвърчила обикновено са с големи размери, затова въжето би трябвало да не е от най- тънките. За flowform с 4-5 кв.м площ например, е подходящо въже от найлонов материал с диаметър 6 мм. Набавете си и метална стойка (за забиване в земята), на която се закача хвърчилото. Необходими са ви и кожени ръкавици, тъй като flowform дърпа с конска мощност при силен вятър!
|
2004 by |
|
e-mail : kites_webmaster@libero.it |